برند

بهترین تعریف برند چیست؟

بهترین تعریف برند چیست؟

برند احساس درونی افراد مختلف نسبت به یک کسب‌وکار، فرد، سازمان، خدمت یا محصول است. برند یک تصور ذهنی است که به شناسایی و تمایز یک فرد، محصول یا خدمت منجر می‌شود و هنگامی شکل می‌گیرد که یک کسب‌وکار به وعده‌ای که به مخاطبان خود داده، عمل ‌کند.بسیاری برند را با نام برند یا نشان و لوگوی یک کسب‌وکار اشتباه می‌گیرند. درحالی که برند یک لوگو، هویت دیداری و یک نام نیست. یک ترجمه‌ی اشتباه از Brand به فارسی «نام تجاری» است. درحالی که نام تجاری بیشتر به اسم برند و قوانین حقوقی انتخاب نام منحصربه فرد اشاره دارد و برند مفهومی ذهنی و غیرقابل لمس است.

 

آشنایی با 4 جزء اصلی هر Brand

هر برند دارای 4 جزء اصلی است و هر جزء شامل عناصر متعددی است. در این‌جا اجزای اصلی برندها و بعضی از زیرمجموعه‌های آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 

1.هویت برند

مهم‌ترین جزء برند، هویت آن است. چیستی یک کسب‌وکار و ماهیت وجودی آن در این جزء Brand تعریف و مشخص می‌شود. این بخش مانند شناسنامه‌ی یک برند است. هویت برندها متمایز از یکدیگر و یکتا هستند. هیچ دو برندی هویت یکسانی ندارد. سایر اجزای اصلی Brand با توجه به آنچه در این جزء تعیین می‌شود، ساخته و پرداخته می‌شود. اجزای هویت برند شامل این عناصر است:

چشم‌انداز برند
اهداف برند
ماموریت‌های برند
شخصیت برند
مخاطب برند
و …

 

2.هویت کلامی برند

هویت کلامی برند با توجه به شخصیت و مخاطب برند تعریف می‌شود. در این بخش فرهنگ یک Brand نمود بیرونی پیدا کرده و در واژگان و صحبت‌های یک برند جاری می‌شود. فهرستی از عناصر هویت کلامی برند عبارت‌اند از:

نام برند
فرهنگ نام‌گذاری اجزای مختلف برند
لحن کلام
UX Writing
و …

 

3.هویت دیداری برند

هویت دیداری تمام چیزهایی است که از یک برند دیده شده و لمس می‌شود. هویت دیداری مجموعه‌ای از عناصری است که همگی به کمک برقراری تناسب و تعادل طراحانه به هم مرتبط می‌شوند. در این‌جا بعضی از عناصر هویت دیداری هر Brand را نام می‌بریم:

لوگو
تایپوگرافی
پالت رنگی
پترن یا الگو
آیکونوگرافی
و …

4.هویت دیجیتالی برند

هویت دیجیتالی برند، چیزی است که یک برند از خود در فضای دیجیتالی ابراز می‌کند. عناصر هویت دیجیتالی برند عبارت‌اند از:

وب‌سایت
شبکه‌های اجتماعی
و …

چه طور برند خود را بسازیم؟

فرآیند ساخت برند، برندینگ نام دارد. در این فرآیند تمام تلاش یک کسب‌وکار روی ساخت یک تصویر مطلوب از خود در ذهن مخاطبان متمرکز می‌شود. فرآیند برندسازی 7 مرحله دارد که از تعیین پرسونا، اهداف، جایگاه و ارزش و شخصیت برند شروع می‌شود. برای ایجاد یک Brand باید شخصیت برند را طراحی کرد و با تعیین چهارچوب‌های هویت کلامی و دیداری به دنیای دیجیتال وارد شد.

 

چه‌چیزی ارزش برندها را بالا می‌برد؟

ارزش مالی و سود حاصل از فروش کالا و خدمات یک برند اگرچه معیاری برای سنجش یک برند است اما خود معلول چیز دیگری است. میزان نزدیکی برندها به مخاطبانشان و توانایی کسب‌وکارها برای اثرگذاری حسی و عاطفی بر آن‌ها است که ارزش برندها را بالا می‌برد.آنچه گفتیم تعریف یک پارادایم معتبر در حوزه‌ی برندینگ به نام پارادایم مرتبط‌سازی برند بود. هرچه برندها بهتر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند و کالاها و خدمات خود را با نیازهای آنان منطبق‌تر کنند، در حقیقت برندهای مرتبط‌تری به شمار می‌روند. مخاطبان با برندهایی که با نیازهایشان مرتبط‌تر باشند بهتر و بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. از این رو ارزش تمایل آن‌ها به پرداخت هزینه بیشتر می‌شود و در نتیجه سرمایه‌ی مادی و معنوی Brand افزایش می‌کند و ارزش برند بیشتر می‌شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *